Informácie pre rodičov - terapie so zvieratami

Ďalšími doplnkovými terapiami sú terapie so zvieratami a to najmä: CANISTERAPIA, DELFINOTERAPIA a HIPOTERAPIA.

CANISTERAPIA

Canisterapia je využívanie psa pri liečbe rôznych zdravotných, zdravotno-sociálnych problémov. Prejavuje sa ako pozitívne pôsobenie psa na človeka. Kladie dôraz na riešenie psychologických, citových a sociálno-integračných problémov. Pôsobenie na fyzické zdravie človeka je u canisterapie druhotné, ide o motiváciu k rehabilitácii a povzbudenie psychiky. Využíva sa najmä v psychiatrii, psychoterapii, u prijímateľov sociálnej služby s telesným a zmyslovým postihnutím, trpiacich epilepsiou, s mentálnym postihnutím, ale aj u seniorov.

 

DELFINOTERAPIA

Hlavný mechanizmus delfínoterapie spočíva vo vydávaní vysokofrekvenčných zvukov delfínmi (okolo 150 kHz) a tým vytvorenie zvukovej vlny v tvare V, ktorá sa odráža a vracia naspäť. Delfín dokáže podľa ozveny, ktorá sa mu vráti zistiť tvar predmetu, veľkosť, zloženie aj hustotu. Má schopnosť doslova presvietiť predmety pred ním. Práve toto využíva pri terapii s človekom. Vysokofrekvenčné zvuky prechádzajú cez jeho vnútorné orgány, ako keď lekár vyšetruje pomocou ultrazvuku čím podvedome vraj dokážu odhaliť aj choroby a rôzne anomálie. Súčasne tieto zvukové vlny pôsobia ako atypický druh masáže, pri ktorej sa uvoľňuje svalstvo, podporí sa látková výmena. Po delfínoterapii sa údajne spomaľujú rytmy mozgu, zosynchronizuje sa elektrická aktivita ľavej a pravej hemisféry. Nervový systém sa upokojuje a organizmus sa uvoľňuje. Vedecké výskumy dokázali, že delfíny liečia vedome a úmyselne. Najvhodnejšia poloha na príjem ultrazvukových vĺn je v ľahu na vode. Delfín vycíti náladu svojho spoločníka aj momentálny psychický stav. Kontakt s delfínmi vedie k uvoľneniu serotonínu a endorfínu. Práve tieto hormóny sú zodpovedné za pocity šťastia.

 

HIPOTERAPIA

Liečebná metóda využívajúcapôsobenie koňa na človeka – konkrétne špecifických činiteľov a vlastností tohto výnimočného zvieraťa (hippos), s cieľom pozitívne ovplyvňovať rôzne problémy detí a dospelých. Charakteristické pre túto metódu je komplexné pôsobenie na dieťa z fyzickej, psychickej i sociálnej stránky. Zameranie terapie sa líši podľa druhu problémov a ochorení jednotlivých detí. Hlavný dôraz sa kladie na telesnú stránku – správne držanie tela v sede na koni, prispôsobenie sa pohybu koňa, uvoľnenie stuhnutého svalstva, udržiavanie rovnováhy a zlepšovanie koordinácie pohybov.