Informácie pre rodičov - masáže

K fyzioterapii patria aj rôzne druhy masáži, ktorých hlavným cieľom je priaznivo ovplyvniť chorobný proces a navodiť regeneráciu organizmu. Pri masáži sa z tela uvoľňujú toxíny, ktoré je následne potrebné vyplaviť z tela von. Pitný režim po masáži je veľmi dôležitý. V nasledujúcich riadkoch sú popísané hlavne masáže s blahodárnym vplyvom na detský organizmus. Napríklad KLASICKÁ MASÁŽ, REFLEXNÁ MASÁŽ – TERAPIA CHODIDIEL, AROMATERAPEUTICKÁ HOLISTICKÁ MASÁŽ, VARGHA TERAPIA, BOWENOVA MASÁŽ.

KLASICKÁ MASÁŽ

Pojem masáž je odvodený od gréckeho slova „massó”, čo znamená hnietiť. Masáž je najstarším liečebným prostriedkom, a preto si myslíme, že by mala byt súčasťou komplexnej liečby.

Hlavné indikácie

  • dlhodobo ležiaci klienti (nezabúdať na masáž brucha kvôli lepšiemu vyprázdňovaniu čriev)
  • ochorenie pohybového aparátu, pri degeneratívnych poruchách chrbtice, alebo jej deformácií
  • ochorenie svalového aparátu, šliach a fascií, pri spazmách
  • ochorenie nervového systému (poruchy motorických nervov so sprievodným postihnutím svalov, poruchy a traumy mozgu a miechy s následným postihnutím svalov ako sú hemiplégie a paraplégie)
  • stavy po detskej obrne hemiparézy, paraparézy, sclerosis multiplex a iné.
  • ochorenie dýchacích ciest (chronická bronchitída, bronchiálna astma ...)
  • rekonvalescencia ale aj odstraňovanie následkov zranenia (predchádza sa sťahovaniu väziva)
  • ťažké choroby a stavy po fyzickom ale aj psychickom vyčerpaní a svalovej únave
  • posilňovanie zdravia a zvyšovanie celkovej odolnosti organizmu

Klasická masáž sa nevykonáva:

  1. pri horúčkach, infekčných ochoreniach
  2. pri akútnych zápalových ochoreniach a zlyhávaní životne dôležitých funkcií
  3. pri infekčných ochoreniach dermy a mikóze
  4. bezprostredne po jedení
  5. na postihnutom mieste po zápaloch žíl, trombózach a varixoch
  6. pri hnačkových ochoreniach a ochoreniach s krvácaním v stolici
  7. pri naplnenom močovom mechúre
  8. počas gravidity, v šestonedelí, masáž brucha nerobíme počas menštruácie
  9. v akútnom štádiu pri ochoreniach senzitívnych nervov (neuralgie, neuritídy)
  10. v miestach nádorov, materských znamienok a rôznych výrastkov na derme, ktoré nevyšetril lekár

 

REFLEXNÁ MASÁŽ – TERAPIA CHODIDIEL

Je perspektívna, jednoduchá a veľmi účinná metóda alternatívnej medicíny. Je považovaná za holistickú liečebnú techniku, ktorá poníma človeka ako celok a navodzuje harmóniu v tele aj duši. Cieľom reflexológie je podporiť návrat k homeostáze – do stavu rovnováhy. Má zmysel u všetkých vekových skupín, ale aj dlhodobo ležiacich ako nástroj diagnostický, terapeutický, preventívny.

Pri reflexnej masáži (reflexológií) terapeut pôsobí tlakom palca alebo iných prstov na reflexné body, napríklad na chodidlo, ucho, dlaň alebo celú ruku alebo na iné presne určené reflexné body (zóny) na tele. Tieto miesta majú vzťah ku jednotlivým častiam ľudského tela a pomocou ich stimulácie terapeut cielene pôsobí na organizmus ako taký.

Hlavné kontraindikácie

  1. akútne zápaly tkanív, alebo orgánov vyžadujúce neodkladné chirurgické riešenie
  1. stavy vyžadujúce kľud na lôžku
  2. infekčné ochorenia
  3. akútny zápal v povrchových tkanivách.

Hlavné indikácie

  1. vegetatívne a endokrinné ochorenie
  2. ochorenie pohybového aparátu (u zdravotne postihnutých klientov znižuje stres, uvoľňuje zatuhnutie svalstva, pomáha pri skolióze, lordóze, zmierňuje bolestí kĺbov a svalov)
  3. ochorenie dýchacieho ústrojenstva (znižuje príznaky astmy, respiračných chorôb, zápalu vedľajších nosových dutín, priedušiek, bežného nachladnutia)
  4. ochorenie žalúdka, tenkého čreva, žlčníka, žlčovodov, pečene a vylučovacieho systému
  5. neurologické choroby, ako sú napr. čiastočné ochrnutie, migréna, závraty, roztrúsená skleróza ale aj pri pretrvávajúcich problémov zo stresu, ako sú bolesti hlavy, svalov, zažívacie problémy, nespavosť
  6. degeneratívne a niektoré chronické reumatické choroby chrbtice a kĺbov
  7. poúrazové a pooperačné stavy
  8. ochorenie srdca a ciev
  9. pri bolestiach zubov a krvácaní ďasien
  10. liečenie nespavosti (u detí je tiež vhodná na liečenie nočného pomočovania a zápchy)
  11. gynekologické choroby
  12. klienti so zápalom spojiviek, šedého zákalu aj krátkozrakosti

 

AROMATERAPEUTICKÁ HOLISTICKÁ MASÁŽ

Kombinácia účinkov dotykov so silou čuchových vnemov. Presnejšie môžeme povedať, že ide o prepojenie jemných masážnych techník a vône éterických olejov zároveň za účelom ošetrenia celého tela, alebo len niektorých jeho častí. Pri tejto terapii ide o využívanie účinkov prírodných rastlinných olejov zmiešaných so 100 % éterickými olejmi (nie syntetickými), ktorých výber musí byť po dohode s klientom a informovaní sa o jeho zdravotnom stave.

Pri aromaterapeutickej holistickej masáži ide o podporu zdravia, okysličenie a odstránenie toxínov z tela, posilnenie organizmu, harmonizovanie tela i psychiky (ovplyvňuje CNS), o úľavu pri bolestiach, záťaži a strese a navodenie celkového upokojenia. Taktiež pôsobí proti bolestiam chrbta, hlavy, migrénam, bolestiam kĺbov (zlepšenie kĺbovej pohyblivosti) a svalov, dýchacím problémom a podobne v závislosti od použitého esenciálneho oleja. (Pozor: pri epilepsii dbať na vhodný výber 100 % esenciálnych olejov.

Kontraindikácie:

  • nesprávny výber esenciálneho oleja (alergia) a neakceptovanie zdravotného stavu
  • kŕčové žily, otvorené rany, zápaly svalov a kĺbov
  • infekčné ochorenia a horúčky
  • kožné infekcie, popáleniny
  • vysoký krvný tlak
  • nádorové ochorenia
  • tehotenstvo, menštruácia v prvých dňoch

 

VARGHA TERAPIA

Vychádza z reflexológie. Ide o manuálnu stimuláciu nervových zakončení a receptorov bolesti na chodidle. Terapia optimalizuje funkcie vnútorných orgánov pomocou zvyškovej energie, ktorá sa nachádza v orgánoch a za pomoci stálosti vnútorného prostredia – homeostázy. Terapiou sa aktivuje proces samoregenerácie a nemá vedľajšie účinky.

Viac informácií nájdete na linku:

www.varghaterapia.hu

 

BOWENOVA MASÁŽ

Uvoľňuje stres a napätie nahromadené vo svaloch, napomáha správnemu držaniu tela, odstraňuje bloky na úrovni fyzického tela. Prechádza cez energetické dráhy a tým zlepšuje funkcie vnútorných orgánov. Je vhodná pre všetkých ľudí bez rozdielu veku, už od novorodencov. Pozitívne účinky sú dokázané u detí so zlým držaním tela, problémami s pomočovaním, u hyperaktívnych detí a detí s ADHD syndrómom. U detí s neurologickým ochorením je vhodnou doplnkovou metódou (v prípade spasticity svalov pôsobí uvoľňujúco, naopak v prípade hypotónie dokáže svalstvo stimulovať).