Detičky so špeciálnymi potrebami žijú medzi nami. Žijú v normálnych, bežných rodinách, len trochu iný príbeh. Radi by sme Vám postupne príbehy niektorých týchto výnimočných detičiek priblížili…

Kristínka

Kristínka sa nám narodila ako druhé dieťatko a na jej príchod sa tešila celá rodina. Tehotenstvo aj pôrod boli bez komplikácií a z pôrodnice nás prepustili domov ako s úplne zdravým bábätkom. Až postupne sme si začali všímať, že s naším drobčekom nie je niečo v poriadku, že sa nevyvíja ako ostatné deti. Od štvrtého mesiaca sme s Kikou začali cvičiť Vojtovu metódu a verili sme, že sa všetko časom dostane do normálu. Keď však ani po 4-5 mesiacoch cvičenia nebolo u Kristínky vidieť žiadne zlepšenie, začal sa kolotoč hospitalizácií a vyšetrení. Ich výsledkom je, že okrem čiastkových diagnóz (reflux, centrálna porucha zraku - CVI, dyskinézy, celotelová hypotónia, hypermobilita, mikrokránia, faciálny dysmorfizmus, oneskorený psycho-motoriký vývin) Kristínka nemá dodnes stanovenú primárnu diagnózu. Lekári odhadujú, že by Kika mohla mať nejakú metabolickú, mitochondriálnu alebo genetickú poruchu, nevedia však presne určiť, akú.

Riško

Riško sa narodil v máji 2006 v 31.týždni tehotenstva cisárskym rezom. Priebeh tehotenstva bol úplne normálny, všetky testy boli v poriadku. v 31.týždni vyšetrenia ukázali na zápal v maternici, zlyhávala placenta, takže lekári sa rozhodli pre pôrod. Cisársky rez bol indikovaný kvôli polohe Riška koncom panvovým. Apgar skóre bolo 4/7. Riško po narodení nedýchal, pár dní bol na umelej pľúcnej ventiláci, bral antibiotiká proti zápalu, prekonal žltačku. Po týždni bol jeho stav natoľko stabilizovaný, že ho z JIS-ky preložili na oddelenie rizikovych novorodencov.

Zinka

Zinka sa narodila v marci 2011. Po pôrode ma k nej zavolali až keď bola ako-tak stabilizovaná, so zavedeným kyslíkom a všelijakými inými hadičkami. Už len pri pohľade na dcérku som sa skoro zosunul k zemi, ale pôrodníčke som zrejme pripadal dosť silný na to, aby ma podrobila výsluchu: neprekonala manželka počas tehotenstva nejakú chorobu? Nepohybovala sa v nejakom škodlivom prostredí? Máte už dohodnutú detskú lekárku? Na väčšinu tých otázok som odpovedal „neviem“. Mal som so sebou fotoaparát a v hlave jasnú úlohu: urobiť aspoň jeden obrázok Zinušky pre manželku, ktorá ju po cisárskom reze ešte nevidela. A možno už ani neuvidí. Pri prvom pokuse mi fotoaparát padol na zem a niečo z neho odletelo. Nejako som ho dal dokopy a pokus zopakoval. Obrázok sa podaril. Za pevne stisnutými Zinkinými viečkami je odhodlanie vydržať.

Matthiasko

Náš príbeh sa začal písať pred siedmimi rokmi. Dňa 5.8. 2008 sa narodil môj vysnívaný synček Matthiasko. Prišiel na svet predčasne, celkom nečakane v 36. t.t. Pôrod prebiehal bez problémov, Matthiasko vyzeral úplne zdravo, ako ostatné detičky. Bol krásny, malý blondiačik. Zlom nastal, keď nás prepúšťali z pôrodnice. Pani doktorka mi povedala, že Matthiasko ma rozšírenú ľavú mozgovú komoru. V tú chvíľu som nevedela, čo všetko nás čaká. Tisíce otázok mi vírili v hlave, a nikto mi nevedel odpovedať, či a v akej miere bude drobec postihnutý.

Melisska

Melisska je po 17-tich rokoch druhé narodené dieťa, a po dvoch predošlých abortoch pre maminku a tatinka Zázrak Boží. Narodila sa riadne v termíne, v januári 2013, s Apgar skóre 10. Napriek toxoplazmóze, ktorá bola počas tehotenstva šesť mesiacov liečená antibiotikami, prebehli všetky vyšetrenia s tým spojené v norme. Melisska bola pokojné bábätko, avšak málo plačúce, čo nám v tom čase neprišlo nijak podozrivé. Po prvom mesiaci života bol Melisske diagnostikovaný tichý reflux. Ešte stále nikoho nenapadlo, že by to mohlo byť niečo viac. Všetci sme boli unesení narodením tohto úžasného človiečika.