Filipko

Filipko je naše prvorodené dieťa z prvého tehotenstva, ktoré prebiehalo bez komplikácií. Narodil sa pred Vianocami, 19.12.2014. Bol to pre nás výnimočný okamih, veď sme sa konečne dočkali nášho vymodleného anjelika. Filipko sa narodil riadne v termíne a spočiatku bolo všetko v poriadku. Tešili sme sa zo zdravého chlapčeka.

Pred prepustením z pôrodnice mu v rámci bežného screeningu urobili sono mozgu. Výsledok ukázal rozšírené mozgové komory a pustili nás domov s tým, že to treba po troch mesiacoch skontrolovať. Po treťom mesiaci sme sa objednali na kontrolné sono do nemocnice na Antolskej. Pri čakaní na pani doktorku dostal Filipko na chodbe záchvat. V momente sme leteli na urgent, odkiaľ nás viezla sanitka na neurológiu na Kramáre. V ten deň sa začal náš boj. Nikdy nezabudnem, ako Filipko bez úsmevu len tak ležal, záchvaty prichádzali a odchádzali a my - rodičia sme boli v tej chvíli úplne bezmocní. Nevedeli sme pomôcť vlastnému dieťaťu a nezostávalo nám nič iné, len počkať, kým zaberie antiepileptická liečba. Po hospitalizácii nasledovalo MRI vyšetrenie mozgu, ktoré potvrdilo hroznú diagnózu - Lysencefalia. Nikdy sme o ničom takom nepočuli. Vypočuli sme si najhoršie prognózy lekárov, medzi ktorými nechýbala mentálna retardácia, ležiak... Filipkovi nasadili hormonálnu liečbu, ktorá bola veľmi náročná. Malý bol neustále nervózny, hladný. 14 dní dostával injekcie, bolo to hrozné obdobie. Avšak oplatilo sa všetko vydržať. Vďaka injekciám prestal mať Filipko epi záchvaty a tento stav našťastie pretrváva dodnes. Opäť si začal cmúľať palček, usmievať sa a my sme vedeli, že je to náš bojovník, my náš boj nikdy nevzdáme a urobíme pre neho čokoľvek.

V súčasnosti je Filipko taký malý zázrak a večne usmiate slniečko. Robí nám radosť a pekne napreduje. Chodíme 5 dní v týždni cvičiť Bobath koncept, raz do tyždňa navštevujeme K centrum kvôli muzikoterapii a zmyslovej stimulácii. Pomáha nám tiež tím ľudí z CVI.

Nevzdávame sa, proste bojujeme, aby sme to dobojovali do najlepšieho konca. Filipko je naše všetko, náš vianočný zázrak, ktorému sa chce neskutočne žiť a bojovať. Filipusis, si náš anjelik!


Filipkovi rodičia